Vijenac 743 - 744

Kazalište

Prvi festival M&M

Nasljeđe Mire Muhoberac

Piše Petra Jelača

Na pet lokacija u Dubrovniku, festival je koncipiran kao niz znanstvenih, umjetničkih, kazališnih i radiofonskih događanja te izvedbi, ali i prijateljskih druženja

Od 18. do 22. srpnja Vesna Muhoberac organizirala je u Dubrovniku petodnevni festival posvećen njezinoj naglo i prerano preminuloj sestri blizanki, dramaturginji, teatrologinji, kritičarki, urednici, sveučilišnoj profesorici, redateljici Miri Muhoberac.

Festival M&M održavao se na pet različitih lokacija u Dubrovniku, i koncipiran je kao niz znanstvenih, umjetničkih, kazališnih i radiofonskih događanja te izvedbi, ali i prijateljskih druženja. Tematska okosnica svakog festivalskog dana jedan je segment javnog djelovanja Mire Muhoberac, svaki ambijentalno adekvatno lociran uz sudjelovanje ljudi iz struke koji su joj ujedno bili i prijatelji, pa je to nesvakidašnje i nadasve ugodno isprepletanje privatnog i javnog ispunilo ugođaj festivala.


Pripreme za predstavu Svršetak igre

Otvoren je stručnim skupom, simpozijem u atriju palače Sponza. S izlaganjima Tanje Kuštović (Nacrt za bibliografiju Mire Muhoberac), Ljubice Josić (Leksikografski popis Mire Muhoberac), Dubravke Sarić (FEB 2011), Margarete Đorđić (Kazališne kritike Mire Muhoberac u časopisu Vijenac u 2019. godini), Marija Šimodvarca (Izborni kolegij Mire Muhoberac na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu), Petre Glavor (Lukrecija, drama i predstava), Tine Marušić (Gospoda Glembajevi u Agramu i oko njega), te Vesne Muhoberac (Dramaturgija i režija Držićeve Venere i Adona, anno Domini 2011)  dobio se presjek raznolika Mirina djelovanja, dok je izlaganje Vesne Muhoberac najavilo izvedbu, u istom prostoru Sponze, predstave Pripovijest kako se Venera božica užeže u ljubav lijepoga Adona u komediju stavljena, koju je, zajedno sa sestrom, režirala sa studentima u okviru Teatra M&M i Ragusina.

Drugog se dana festivala u prostoru Slanice u tvrđavi Revelin održala slušaonica emisije Theatralia Trećeg programa Hrvatskog radija, koju je Mira uređivala, a u nastavku je izvedena predstava Svršetak igre Samuela Becketta, u studentskoj izvedbi te njezinoj režiji i dramaturgiji.


Mira kao djevojčica na slici umjetničkoga fotografa
Krešimira Tadića u Sponzi / Snimila Tanja Kuštović

Trećeg se dana na otoku Lokrumu u poslijepodnevnim satima održavao performans posvećen Miri Muhoberac osmišljen kao druženje u ambijentu u kojemu je rado boravila, uz glazbu i čitanje njezinih tekstova objavljivanih desetljećima u emisiji Prohujalo s vihorom HR – Radija Dubrovnik, urednika Davora Mojaša. U stalnoj rubrici Umjesto štambilja – priče s dubrovačkih razglednica evocirala je Mira priče iz bogate dubrovačke prošlosti, a čitali su ih Mirini i Vesnini prijatelji, Nila Miličić-Vukosavić, Sebastijan Vukosavić (urednica i voditelj Radija Dubrovnik) te glumice Mirej Stanić, Nika Lasić, Nataša Dangubić, Petra Tunjić.

Četvrta se festivalska večer održala u prostoru Lazareta, u lađi Studentskog teatra Lero, gdje je otvorena konceptualno i sadržajno zanimljiva izložba kazališnih plakata i knjižica koje je Mira uređivala kao dramaturginja i ravnateljica Kazališta Marina Držića u Dubrovniku. Niz bogatih kazališnih izdanja postavljen u Lerovoj kazališnoj kutijici, na stolicama, sceni i rekvizitima, kako bi ih posjetitelji mogli listati i čitati, zajedno s kazališnim plakatima svjedoči o bogatu repertoaru dubrovačke kazališne baštine, na čemu je Mira kao homo odnosno femina theatralis i kao sveučilišna profesorica osobito nastojala.

U izdavačkome se tonu večer nastavila pa su u otvorenom prostoru lazaretske lađe znanstvenice i profesorice Ivana Šapro, Mirjana Kaznačić, Tina Marušić, Ana Dalmatin i Ljubica Josić promovirale edukativna izdanja Hrvatski velikani izdavačke kuće Privlačica iz Vinkovaca, urednica Mire i Vesne Muhoberac. U nizu izdanja obrađena su imena kao što su Marin Držić, Ivan Gundulić, Antun Branko Šimić, Ranko Marinković, Miroslav Krleža.

Završne je večeri, također u prostoru Lazareta, prikazana audio- i videoinstalacija Zvučne didaskalije (Ivo Vojnović, Allons enfants i Miroslav Krleža, Gospoda Glembajevi), izvedena premijerno prošle godine 26. kolovoza u istome prostoru u suradnji s Teatrom Bajsić i prijateljima, Art radionicom Lazareti i Studentskim teatrom Lero. Krležine se didaskalije uz videoprojekcije izvode u zatvorenom, a Vojnovićeve u otvorenom prostoru lađe, te su doprinos multimedijalnoj, suvremenoj izvedbenoj umjetnosti sestara Muhoberac, jer obje potpisuju autorstvo, dramaturgiju i režiju.


Festival M&M izložba plakata i kazališnih knjižica u Lazaretima / Snimila Vesna M Muhoberac

Svi su opisani događaji još jednom posvjedočili o kazališnoj ali i edukativnoj važnosti djelovanja sestara Muhoberac. Hvalevrijedno je nastojanje na promoviranju baštinskih kazališnih naslova među studentskom populacijom, a izniman je entuzijazam i nastojanje kojim su ga one provodile. Vesna nastavlja dalje, uz Mirinu suradnju koja više nije omeđena našim ljudskim vremenom; oživljava je u sjećanju. Zbog toga ne sumnjam da će ovaj festival, prema Vesninoj želji i zamisli, te uz suradnju, sponzorstvo i pomoć pri realizaciji tolikih prijatelja i suradnika, prerasti u svakogodišnju tradiciju.

Vijenac 743 - 744

743 - 744 - 8. rujna 2022. | Arhiva

Klikni za povratak